مشاوره کودک

آموزش و اهمیت تربیت جنسی کودکان

غریزه جنسی یکی از مهم ترین غرایز انسان است و تلاش در جهت ارضای درست آن، از مسائل بسیار مهم است.

غریزه جنسی که از بدو تولد در فرد وجود دارد، هیچ گاه نباید خاموش شود، بلکه باید از طریق آموزش صحیح تحت کنترل قرار بگیرد. کنجکاوی و پرسش های کودکان در زمینه مسائل جنسی، امری کاملا عادی و طبیعی است. کودکان برای اینکه زندگی شاد و سالمی داشته باشند باید در زمینه  مسائل جنسی اطلاعاتی صحیح و متناسب با سن و درک خود کسب کنند و در این زمینه هیچ کس بهتر از والدین نمی تواند اطلاعاتی درست به آنها بدهد.(تربیت جنسی)

کوتاهی والدین در پاسخگویی به سوالات جنسی فرزندان باعث می شود تا آنها از طریق منابع مختلفی همچون: دوستان، کتب، مجلات، اینترنت و… به اطلاعاتی نادرست و گمراه کننده دست پیدا کنند که این اطلاعات می تواند منجر به  ناراحتی ها و اختلالات گوناگونی در کودک و نوجوان گردد. اما اگر والدین به موقع و در زمان مناسب، اطلاعات درست در زمینه مسائل جنسی به کودک ارائه دهند، از بروز بسیاری از جرائم و انحرافات جنسی و … تا حد زیادی پیشگیری خواهند کرد.

متاسفانه بسیاری از والدین به دلایل متعددی از جمله: نداشتن آگاهی، احساس شرم و ناراحتی، نگرش منفی به امور

جنسی، قبیح دانستن بیان مسائل مربوط به امور جنسی، هراس از پیامدهای منفی این اطلاعات، انداختن بار این

مسئولیت به عهده مدرسه، داشتن باورهای غلط همچون: کودک روزی خودش بزرگ می شود و به این مسائل پی میبرد و یا ترس از شکسته شدن حرمت بین کودک و والدین، نه می خواهند و نه می توانند درباره این مسائل(تربیت جنسی) با کودک و نوجوان خود صحبت کنند.

همیشه در زندگی اولین اتفاقات، تجارب و تماس ها چه خوب و چه بد تاثیری عمیق و ماندگار در ذهن افراد به جای می گذارد. مثلا اگر کودک و نوجوان در بیرون از منزل به وسیله منابع مختلف . به طور نا مناسب با این مسائل آشنا شود، کار و تلاش والدین در این زمینه دو برابر خواهد شد. زیرا ابتدا باید این افکار نامناسب و آموخته های  نادرست در ذهنش تغییر یابد و سپس آموزش صحیح و مناسب به او داده شود.

sex-education-2

والدین باید بدانند که برای آموزش جنسی(تربیت جنسی)، سن مشخص و ثابتی وجود ندارد و صبر کردن تا زمانی که کودک به مدرسه برود و در آنجا اطلاعاتی کسب کند به هیچ وجه جایز نیست. کودکان از طریق پرسش ها و کنجکاوی خود موعد مقرر را اعلام می دارند و والدین باید آموزش را شروع کنند.(تربیت جنسی)

اگر کودک پرسشی در زمینه مسائل جنسی مطرح کند باید تا جایی که امکان دارد به پرسش او در حد خواسته شده بدون احساس شرم، ناراحتی، گناه و در حد سن و درک کودک و نوجوان و در عین حال خلاصه و صادقانه پاسخ داد.

در سنین ۳ تا ۵ سوالاتی از قبیل بچه  از کجا و  چطور به دنیا می آید؟ و والدین باید بنا بر درک کودک و صحیح و کوتاه به سول های او پاسخ دهند. اگر جوابهای ارائه شده با واقعیت و میزان درک و فهم کودک هماهنگ باشد، حس کنجکاوی او را ارضا خواهد کرد.

کودک در سنین دبستان نیز به کنجکاوی های خود ادامه می دهد. در این دوره کنجکاوی ها به زندگی زناشویی، اعضای جنسی و … معطوف می شود. والدین باید با بحث های دوستانه و نظارت و کنترل دقیق در رفتارها و رفت و آمد های کودک، شیوه های صحیح برخورد با امور جنسی را به او آموزش دهند. همچنین باید در پایان دوره دبستان، توسط افراد آگاه و مطلع، با تغییرات جسمانی و روانی دوره بلوغ آشنا شوند تا به هنگام وقوع آن دچار دلهره و نگرانی نگردند.

بلوغ، بحرانی ترین زندگی هر فرد است و والدین باید آنها را با تغییرات این دوره آشنا کنند. در این دوره، ارائه اطلاعات در زمینه امور جنسی(تربیت جنسی)، تاکید بر نیروی عقل، همراه با درک و تفاهم و محبت، از نگرانی نوجوان به مقدار قابل ملاحظه ای می کاهد. به نوجوان باید اطمینان داده شود که بروز غریزه جنسی در این دوره امری کاملا عادی و طبیعی است.

sex-education-3
sex-education-3

 

در دوره بلوغ، نوجوان برای کسب موقعیت اجتماعی، جلب محبت و نیل به استقلال تلاش می کند و همچنین می کوشد تا مهارت ها و روابطش را گسترش دهد و مورد پذیرش گروه های مختلف قرار بگیرد. نوجوان برای  پذیرفته شدن در گروه و جامعه، شخصیت خود را با آنان هماهنگ می سازد و سعی می کند به طرز تفکر همسالانش احترام بگذارد و مقررات گروه را رعایت کند و گاهی نیز با عقاید دیگران مخالفت می کند. نوجوان به دوستی با جنس مخالف نیز گرایش دارد و تمایل دارد مورد پذیرش جنس مخالف قرار بگیرد لذا ساعاتی از روز را صرف رسیدگی به ظاهر نظیر توجه بیش از حد به لباس پوشیدن و نحوه گفتار خود می کند. نوجوان در برابر هر گونه زورگویی و تحکم سر به شورش میگذارد بنابراین والدین در برخورد با نوجوان نباید  به هرگونه زورگویی و تحکم  و قدرت متوسل شوندو با بحث منطقی و راهنمایی صحیح، رابطه بین خود و نوجوان را بهبود بخشند.

به نظر می رسد داشتن ارتباط صحیح و مناسب و صمیمی از همان ابتدای کودکی به داشتن ارتباط بهتر در سنین نوجوانی و جوانی کمک خواهد کرد. آشنا کردن کودکان با مفاهیم و مسائل جنسی به طرز درست و به جا در حل مسائل مربوط به بلوغ و انتخاب بهتر در جوانی تاثیر بهتری بر جای خواهد گذاشت.

مرکز مشاوره نیاوران مشاوره تلفنی رایگان ۲۶۸۵۱۲۸۶

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *