درمان اختلالات روانی

درمان خود بیمارانگاری از دیدگاه روانشناس و روانپزشک

درمان خود بیمارانگاری از دیدگاه روانشناس و روانپزشک

درمان خود بیمارانگاری از دیدگاه روانشناس و روانپزشک

مشاوره خانواده و ازدواج: تهران- نیاوران- چهارراه مژده- نبش نجابت جو- پلاک ۳۵۲- طبقه چهارم شمالی – تلفن ۲۲۷۱۵۸۸۶-۲۶۸۵۱۵۴۳

موضوع خود بیمار انگار را بسیاری از افراد تجربه کرده اند. این اختلال گاهی اوقات خیلی زود از بین می رود اما در مسائل پیشرفته تر ، فرد دچار عصبانیت شدید شده و خودش از این وضعیت خسته می شود. در این حین او دائما احساس می کند مبتال به بیماری شده است.

از صبح تا شب، تمام وقتش را در مطب پزشکان مختلف می گذراند؛ به این امید که بالاخره یکی از آنها متوجه شود علت اصلی مشکلش چیست. از بس که هر روز غده ای جدید در بدنش پیدا می شود و بیماری تازه ای را کشف می کند، خسته شده و دلش می خواهد زودتر همه این فکرها، دغدغه ها و بیماری ها تمام شود. همه این کارها را انجام می دهد، غافل از این که شاید هیچ بیماری جسمی در کار نباشد.

تعجب نکنید؛ این اوضاع و احوال بعضی از آدم هاست. آنهایی که دائما فکر می کنند بیمارند، ولی هیچ پزشکی نمی تواند بیماری شان را تشخیص دهد. آنها از یک بیماری رنج می برند که ریشه و علتش در جسم نیست، ولی فرد را رنجور و درمانده کرده است.
کاملا طبیعی است که انسان نسبت به سلامت جسمش حساس باشد و به محض بروز کوچک ترین مشکلی، به فکر برطرف کردن آن بیفتد. به عنوان مثال ، اگر یک روز صبح وقتی از خواب بیدار می شوید، صدا یتان گرفته باشد خیلی طبیعی است که به علل ایجاد مشکل فکر کنید و در پی درمان آن باشید.

ولی همین رفتار طبیعی، گاه می تواند به صورت های غیرطبیعی نمایان شود. گاهی حساسیت فرد نسبت به وضع سلامت جسمی اش، بسیار شدیدتر از آنچه انتظار می رود، نمایان شده و خودش به شکل مشکلی جدی بروز می کند؛ مثلا در مورد گرفتگی صدا، طبیعی است به شایع ترین علت های ایجاد مشکل مانند سرماخوردگی فکر کنیم که غالبا هم نگران کننده نیست، اما ممکن است گروهی از افراد به سراغ بدترین و خطرناک ترین علت ها بروند؛ مثلا گرفتگی صدا را ناشی از سرطان حنجره بدانند.
ممکن است این افراد دچار گروهی از اختلالات روانی باشند که به آنها «اختلالات جسمانی شکل یا شبه جسمانی» می گویند و یکی از این دسته اختلالات نیز با عنوان «اختلال خودبیمارانگاری» hypochondriasis شناخته می شود.
افرادی که دچار این اختلال هستند دائما فکر می کنند دچار بیماری خطرناکی شده اند و علائم جسمی خود را نیز به گونه ای تعبیر می کنند که آن دلیلی می شود برای این تصور و نگرانی . در این شرایط با وجود این که فرد از اطرافیان و پزشکان یا نتایج طبیعی آزمایش ها و بررسی های پزشکی در مورد سلامتش اطمینان کسب می کند، اما نگرانی همچنان باقی مانده و باعث ایجاد ناراحتی و اختلال در عملکرد خانوادگی، شغلی، تحصیلی یا اجتماعی او می شود.

افسردگی، اضطراب یا خودبیمار انگاری؟

افسردگی، اضطراب و خودبیمارانگاری اختلال های جداگانه ای است که می تواند به طور همزمان نیز در یک فرد مشاهده شود.

در واقع افسردگی یا اضطراب موجب می شود افراد بر جنبه های منفی زندگی تاکید و تمرکز بیشتری داشته باشند و در نتیجه ممکن است درباره سلامت شان هم همین طور بیندیشند و منتظر بدترین اتفاق ها باشند.

از سوی دیگر، فردی که دچار اختلال خودبیمارانگاری است، ممکن است به دلیل همین بیماری و اثرات آن احساس غمگینی و علائم اضطرابی داشته باشد که محدود و متمرکز بر افکار مربوط به بیماری جسمی است.

البته با این توجیه نمی توان گفت افراد افسرده یا مضطرب حتما دچار اختلال خودبیمارانگاری نیز خواهند شد یا کسانی که دچار این اختلال هستند، لزوما افسردگی را هم تجربه می کنند.

علاوه بر وجود زمینه زیست شناختی و ژنتیک مربوط به این اختلالات، عوامل استرس زا نیز نقش مهمی در شروع این اختلال ایفا می کند؛ به این معنا که ممکن است زمینه ایجاد بیماری در فردی وجود داشته باشد، ولی هنگامی بروز کند که او با استرسی جدی در زندگی مواجه می شود.

چرا بدترین ها؟
کمتر کسی است که تا به حال سرش درد نگرفته و چنین شرایطی را تجربه نکرده باشد؛ سردردهای ساده ای که به دلایل مختلف ایجاد می شود؛ دلایلی از خستگی و بی خوابی و گرسنگی گرفته تا سردردهای تنشی یا میگرن و وجود تومور مغزی، اما آیا عاقلانه است که تا سرمان درد می گیرد، فکر کنیم دچار تومور مغزی شده ایم؟
افراد مختلف با توجه به شرایط خاصی که از نظر زیست شناختی و روان شناختی دارند و همچنین به دلیل افکار اضطرابی درباره سلامت، به شیوه های متفاوتی عمل می کنند. به این معنا که بعضی از افراد به شدت نگران وضع سلامت شان هستند و دائما با خودشان فکر می کنند شاید به بیماری مهمی دچار شده باشند.
البته گاه شرایط جدی تر می شود و این شاید به «حتما» تغییر می یابد. این گروه از افراد بدون وجود شواهد پزشکی دائما می گویند حتما به بیماری خطرناکی مبتلا هستم.
بنابراین طیف گسترده ای از افراد در این طبقه بندی جای می گیرند؛ از گروهی که بیشتر به علل شایع و معمول بروز بیمار ی ها فکر می کنند تا کسانی که فقط بدترین و سخت ترین مشکلات به ذهن شان می رسد.
از میان گروه دوم هم عده ای هستند که فقط «احتمال می دهند» و شک دارند که نکند بیمار شده باشند، در حالی که بعضی از آنها «مطمئن هستند» به بیماری خاصی مبتلا شده اند و در این مورد هیچ شکی ندارند.
به گفته این روانپزشک، بخشی از این موارد به فکرهای طبیعی افراد در مورد حفظ سلامت شان مربوط می شود و قسمتی هم ناشی از افکار اضطرابی است که گاهی ماهیت وسواسی دارد.
گاهی هم این طرز تفکر به صورت یک باور در ذهن فرد شکل می گیرد، به طوری که او تصور می کند «حتما» دچار بیماری خاصی شده است، البته یک بیماری سخت و خطرناک.

اختلال خود بیمار انگاری را بشناسید
شاید شما هم میان اطرافیان تان کسانی را بشناسید که چنین طرز فکری دارند و دائم خودشان را در معرض خطر بروز بیماری های بدخیم می بینند. ممکن است خودتان هم گاهی این نگرانی ها را تجربه کرده باشید؛ اما راه حل چیست؟ چه کاری از دست شما ساخته است و چطور می توان این افکار غیرمنطقی را کاهش داد؟
این موارد در علم روانپزشکی، جزء بیماری ها و اختلالات شناخته شده ای به حساب می آید که در مورد علل ایجاد و روش های درمانشان نیز تحقیقات زیادی انجام شده و خوشبختانه امروزه می توان به شیوه های مختلف به این افراد کمک کرد. در این شرایط بهترین کار این است که فرد به روانپزشک مراجعه کند تا بیماری اش درست تشخیص داده و درمان شود. علاوه بر این، پزشکان نیز باید این موضوع را در نظر داشته باشند که اگرچه این افراد در ظاهر هیچ نشانه خاصی از بیماری ندارند، ولی این مساله به این معنا نیست که آنها بیمار نیستند. بنابراین همکاران پزشک نیز باید بدانند صرفا با اطمینان خاطر دادن به این بیماران یا گفتن این که مشکل جسمی ندارید، نگرانی و بیماری آنان برطرف نمی شود. ممکن است اطمینان خاطر گرفتن از پزشک، یا انجام آزمایش ها و دیدن نتیجه طبیعی آن، برای مدت کوتاهی نگرانی آنان را کمتر کند، اما اگر فرد دچار اختلال خودبیمارانگاری یا یکی دیگر از اختلالات جسمانی شکل باشد، با این کار مشکلش برطرف نشده و بعد از مدت کوتاهی دوباره نگرانی ها و مراجعه برای اقدامات تشخیصی و درمانی از سر گرفته خواهد شد. بنابراین، همکارانی که با این بیماران مواجه می شوند باید این اختلال را بشناسند و آنان را برای تشخیص و درمان اختلال شان به متخصصان سلامت روان ارجاع بدهند. برای حل مشکلات این بیماران، داروها و روش های مختلف روان درمانی در دسترس است و این افراد می توانند با شروع و پیگیری درمان، هم از درد و رنج ناشی از اضطراب بیماری رهایی پیدا کنند و هم مخارجی را که به خود بیمار، خانواده و جامعه تحمیل می شود، کاهش دهند. بنابراین فراموش نکنیم نکته مهم برای تشخیص و درمان این اختلال آن است که پزشکان و نیز خود بیماران و خانواده ها این اختلال را بشناسند و به جای سردرگم ماندن در بیمارستان ها و مطب های مختلف، برای درمان آن به متخصصان سلامت روان مراجعه کنند.
خود بیمار انگاری,خود بیمار انگاری,خود بیمار انگاری چیست؟,خود بیمار انگاری ایدز,خود بیمار انگاری سرطان,خود بیمار انگاری درمان,خود بیمار انگاری ام اس,خود بیمار انگاری شدید,خود بیمار انگاری pdf,خود بیمار انگاری چیست,

تلفنی رایگان خدمات روانشناسی – مشاوره- روانپزشکی – آرامش درمانی – هیپنوتیزم درمانی – مجوز ۶۰۵۶ – -☎️ ۰۲۱۲۲۷۱۵۸۸۶- ۰۲۱۲۶۸۵۱۲۸۶ -۰۹۱۲۳۲۴۵۵۱۰ –
بهترین مشاور و روانشناس خانواده و ازدواج ❤️❤️❤️??? مشاوره آنلاین – مشاوره حضوری، تلفنی – اعصاب و روان نوروفیدبک- بایوفیدبک-
?????????????
تحت نظر متخصص اعصاب و روان_ متخصص روانشناسی – متخصص مشاوره – مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره قبل از ازدواج – مشاوره نوجوان، مشاوره کودک – درمان افسردگی، وسواس، استرس، بیش فعالی – اختلالات یادگیری – مشاوره تحصیلی- کنترل خشم – درمان اتیسم
– – ???? ?????????
مطالب آموزنده و درمان در سایت : مشاورموفق
و اینستاگرام ما ? @DR.RAVANSHENAS1
خیابان نیاوران چهارراه مژده نبش نجابت جو پلاک ۳۵۲ طبقه چهارم شمالی ۰۲۱۲۲۷۱۵۸۸۶ – ۰۲۱۲۶۸۵۱۲۸۶ -۰۹۱۲۳۲۴۵۵۱۰
telegram.me/ravanshenasiiii

متخصص روانشناسی
متخصص مشاور خانواده
متخصص روانشناسی کودک و نوجوان
متخصص روانکاوی
متخصص روان پویشی کوتاه مدت
متخصص اعصاب و روان
روانپزشک
مشاوره شغلی
مشاوره تحصیلی
مشاوره ازدواج تلفنی
مشاوره خانواده، ازدواج آنلاین
مشاوره خانواده ، ازدواج اینترنتی
مشاوره ،رایگان، تلفنی ، نیاوران، تجریش ،دزاشیب، الهیه،دیباجی، پسیان، مینی سیتی، سوهانک، قیطریه ، فرشته ، فرمانیه، زعفرانیه، اندرزگو ،کامرانیه ،شریعتی ،کاشانک، منطقه ۱
نیاوران چهارراه مژده نبش خیابان نجابت جو پلاک ۳۵۲ تلفن ۲۲۷۱۵۸۸۶-۰۹۱۲۳۲۴۵۵۱۰
telegram.me/ravanshenasiiiiبه کانال تلگرام ما یپیوندید

5 thoughts on “درمان خود بیمارانگاری از دیدگاه روانشناس و روانپزشک

  1. سلام خسته نباشید من راستش واقعن همینجوریم و از بیماری ایدز بسیار هراس دارم من بعد از یکی دو روز بی دلیل ترس ایدز تو وجودم افتاد ک فرداش بابابزرگم فوت کرد بعد از ان که فهمیدم داغون شدم جوری ک بیحال شده بودم سو تغذیه داشتم فشارم بالا پایین میشد قبل از اینکه اینجوری بشم اصلن نمیدونستم علایم بیماری ایدز چیه من فرداش که بابابزرگم رو خاک کردن پارچه رو گزاشتن رو خاک که من تا امیدم دستم رو بزارم رو خاک بابازرگم یه چیز تیزی رو حس کردم ولی تو دستم نرفت و خون نیومد چیزی هم نشد ولی بعد از ان تو فکرم همش این بیماری میامد که میترسیدم بعد از چن روز حالم بدتر شد تا اینکه ترسم رو چن بار گرفتن بعد یهو تو اینه رفتم دیدم زبانم سفیده از ان بر سرچ کردم گفت سقگفیدی زبان و برفک نشانه ی این بیماری است که چن بار پیش پزشک عمومی و متخصص رفتم گفتن چی میگی ایدز ک ب همین راحتی نیست ایدز هم نگرفتی فقط دچار وسواسی شدی بعد از ان یکم بهتر شدم بعد دوباره سفیدی زبانم تو مخم رفت دوباره ترس برگشت تا الان که دارم من از ان موقعه که علایم ایدز رو تو اینترنت سرچ کردم داغونم کرده همش میگم حتمن گرفتم هی ب پام ب انگشتام نگاه میکنم ب زبانم نگاه میکنم تا الن که هنوز ترس دارم زبانم بهتر شده ولی تو گوشت دهانم یعنی دیواره دهانم ک پشت دندان عقلمه سفید شده همش هم میترسم از یک دکتر متخصص تب سنتی هم گفتم گفته همش بخاطر ترس من خلاصه زبانم سفیده یعنی از ان موقعه که از دهانشویی استفاده میکنم زبانم سفیدیش رفته ولی ته زبانم برفک داره و همین تو مخم رفته و هست الانم همش فک میکنم زرد شده زردی رو هم سرچ کردم بازم تو این موضوع هست دارم دیونه میشم من ادمی هستم فقط فقط خونه ام بیرون هم نمیرم ب منم میگن ایدز فقط از طریق خون و روابط میاد ک من اینجور ادمی نیستم نه خون بهم رفته نه روابطی داشتم و نمیخواهم داشته باشم خلاصه ب نظرتون من احتیاجی ب روان پزشک دارم چون خیلی استرس ترس دارم مخصوصن شبا دارم دیونه میشم.

    1. سلام مهدی
      دچار وسواس فکری و اختلال خود بیمار انگاری شدی به روانشناس یا روانپزشک مراجعه بفرمایید. قابل درمان استو سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *